Artykuł sponsorowany

Jakie czynności wykonuje dekarz w ramach obróbek blacharskich?

Jakie czynności wykonuje dekarz w ramach obróbek blacharskich?

Dekarz to zawód, który może wydawać się mało znanym, ale jest niezwykle istotny w budownictwie. Obróbki blacharskie są jednym z kluczowych elementów prac dekarskich, mających na celu ochronę budynków przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. W Polsce, ze względu na częste zmiany pogody i występowanie silnych wiatrów czy opadów, profesjonalne usługi dekarskie są niezbędne dla zachowania trwałości i estetyki budynków. W niniejszym artykule przyjrzymy się czterem głównym aspektom obróbek blacharskich wykonywanych przez dekarzy.

Montaż rynien i rur spustowych

Pierwszym z zadań dekarza w ramach obróbek blacharskich jest montaż rynien oraz rur spustowych. Te elementy mają za zadanie odprowadzać wodę deszczową z dachu, chroniąc tym samym elewację oraz fundamenty budynku przed zawilgoceniem i niszczeniem. Rynny i rury spustowe są produkowane z różnych materiałów, takich jak plastik, stal ocynkowana czy miedź. Dekarz musi dobrać odpowiedni system rynnowy, dopasowany do rodzaju dachu oraz wymagań inwestora. 

Obróbka komina

Kolejnym ważnym zadaniem dekarza z Wyszkowa jest obróbka komina. Obejmuje ona wykonanie specjalnych pokryć z blachy, które mają za zadanie chronić komin przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wiatr. Obróbka komina może obejmować także montaż daszka kominiarskiego czy izolację termiczną. Wszystkie te prace mają na celu zabezpieczenie komina przed korozją, zawilgoceniem oraz utratą ciepła. Dekarz musi dobrać odpowiedni materiał do obróbki komina, biorąc pod uwagę rodzaj konstrukcji oraz wymagania inwestora.

Zabezpieczanie dachu przed ptakami

Ptaki mogą powodować różnego rodzaju problemy na dachu, takie jak zatykanie rynien czy uszkodzenie pokrycia dachowego. Dlatego ważnym elementem obróbek blacharskich jest zabezpieczanie dachu przed ptakami. Dekarz może zamontować specjalne siatki lub kolce na krawędziach dachu oraz rynien, które uniemożliwią ptakom lądowanie i gniazdowanie. Ważne jest, aby zabezpieczenia były wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz działanie promieni UV, aby zapewnić ich trwałość.

Wykonywanie obróbek blacharskich wokół okien dachowych

Ostatnim z omawianych zadań dekarza jest wykonywanie obróbek blacharskich wokół okien dachowych. Okna dachowe są narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Dekarz wykonuje specjalne obróbki z blachy, które mają za zadanie uszczelnienie i ochronę okien przed deszczem, śniegiem czy wiatrem.